UKS „Sporting” Zielonki

Nie musisz być wielki aby zacząć, ale musisz zacząć, aby być wielkim.”

Z nieukrywaną radością informujemy o inicjatywie, jaką podjęli nauczyciele oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej w Zielonkach-Parceli – powołanie Uczniowskiego Klubu Sportowego – UKS „Sporting” Zielonki! Dlaczego zdecydowaliśmy się na założenie klubu sportowego? Z banalnych powodów. Aby zachęcić uczniów do ruchu, doskonalić ich uzdolnienia sportowe i sprawność fizyczną, planować i organizować pozalekcyjne życie sportowe, czy uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym w różnych dyscyplinach.

Od początku istnienia naszej szkoły planowaliśmy powołanie uczniowskiego klubu, którego członkami mogą być uczniowie, nauczyciele, rodzice i sympatycy. Chcieliśmy, aby sport, ruch w różnym wydaniu był elementem nie tylko samorozwoju, rywalizacji czy rekreacji, ale także wzajemnego wsparcia i budowania wspólnoty. Chcemy nawiązać w ten sposób do dawnych polskich tradycji, kiedy to przyszkolne UKSy wzmacniały szkolną społeczność i budowały jej siłę poprzez krzewienie szeroko rozumianej kultury fizycznej. Wszyscy borykamy się z problemami, które przyniosła długotrwała izolacja. Równowaga kondycji psychicznej i fizycznej została bez wątpienia zachwiana. Powołanie UKSu jest więc także naszą reakcją na wydłużający się brak regularnej aktywności młodych ludzi.

Pierwsze działania klubu rozpoczęliśmy już w maju powołując sekcje sportowe i biorąc udział w międzyszkolnych zawodach lekkoatletycznych. Czwartki Lekkoatletyczne, bo o nich mowa, to zawody sportowe organizowane od 1995 r., których celem jest wybranie najlepszych młodych sportowców do lat 12 z całej Polski. Nasi zawodnicy wzięli udział w edycji, która odbywała się na obiektach Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego w Markach. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, uzyskania bardzo dobrych wyników i pozycji medalowych.

Największy sukces odniosło naszych dwóch zawodników z klasy sportowej 4cs: Grzegorz Rzepniewski w biegu na 60 m oraz Oliwier Flejszar w rzucie piłeczką palantową, którzy dzięki bardzo dobrym wynikom we wszystkich zawodach tegorocznej edycji, zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych, który odbył się w dniach 19-20 czerwca na obiektach Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi. W ogólnopolskiej rywalizacji chłopcy uzyskali bardzo dobre rezultaty i wywalczyli świetne miejsca w swoich dyscyplinach. Grześ zajął 10 miejsce w Polsce w biegu na 60 m, a Oli 11 miejsce w Polsce w rzucie piłeczką palantową. Ogromnie się cieszymy z pierwszych sukcesów naszych zawodników i będziemy podążać tą drogą sportowego rozwoju.

Oliwier i Grześ podczas Czwartków Lekkoatletycznych w Markach…
i na Ogólnopolskim Finale w Łodzi

W pierwszych dwóch tygodniach wakacji UKS “Sporting” Zielonki zaplanował półkolonie na sportowo. Dwa turnusy pełne sportowych aktywności, gier i zabaw, były wspaniałą okazją do powrotu uczniów do wspólnych działań, odnowienia żywych relacji oraz odbudowania się także społecznie. Treningi piłkarskie, siatkarskie, lekkoatletyczne i kickboxingu, zajęcia samoobrony, zumba, wizyta w parku trampolin, warsztaty z dietetykiem, zajęcia na basenie, kino – uczniowie z różnych szkół mieli szansę na swobodną intensywną interakcję i sportowe rozpoczęcie wakacji. Jesteśmy wdzięczni za ten wspólny świetny czas.

Jako UKS “Sporting” Zielonki będziemy się rozwijać, wzrastać i wspierać każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę ze sportem, z ruchem. Głęboko wierzymy, że trening i rywalizacja sportowa budują wewnętrzne wartości młodych ludzi, uczą szacunku i wiary we własne możliwości.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego działania, obserwowania i wspierania naszego uczniowskiego klubu. Chcemy, aby UKS “Sporting” Zielonki był miejscem otwartym. Otwartym dla każdego, kto po prostu kocha sport.

Zarząd UKS “Sporting” Zielonki

Magdalena Wielechowska, Rafał Lubelski, Ida Helon