30 maja 2022r. uczniowie klas 0- III obejrzeli edukacyjny, ekologiczny spektakl teatralny pod tytułem „ Bajka o jeżach” w wykonaniu aktorów objazdowego teatru kukiełkowego „ Czarodziej”. Spektakl opowiada o małym jeżyku, który nie chciał chodzić do szkoły. Pewnego dnia  poszedł do lasu a tam spotkało go wiele niebezpiecznych przygód. W bajce, dzieci poznają życie jeży i ich zwyczaje. Dowiadują się dlaczego jeże są pod ochroną a także o znaczeniu jeży w ekosystemie miejskim. Poznają  niebezpieczeństwa  czyhających na te małe zwierzątka ze strony innych zwierząt  ale też  ze strony ludzi czyli zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego. Śmieci, butelki, plastikowe opakowania a nawet metalowe puszki pozostawiane przez ludzi w lesie, na łące czy w parku stwarzają zagrożenie dla życia jeży i innych zwierząt. W bajce poruszony też został temat szkodliwego wpływu wyrobów tytoniowych na zdrowie ludzi  a ,zwłaszcza małych dzieci. Bohaterowie spektaklu przestrzegali młodych widzów przed  zgubnymi skutkami dla całej przyrody zanieczyszczenia środowiska  w którym żyjemy. Mali widzowie z zainteresowaniem oglądali spektakl, żywo reagowali na wszystko co działo się na scenie, głośnymi okrzykami doradzali bohaterom co powinni zrobić aby zadbać o zdrowie i  własne bezpieczeństwo.

Urszula Kałasz