W grudniu eTwinningowa podróż po Europie zaprowadziła uczniów klasy 2c do naszego bliskiego sąsiada – Czeskiej Republiki. Kraju znanego z malowniczych górskich krajobrazów, zabytkowych miast, zamków oraz smakowitych czeskich knedliczków. Czechy to również prawdziwa potęga produkcji filmowej, powstało tu wiele znanych na całym świecie filmów między innymi „Mission Impossible”.  

Krecik po czesku „Krtek” to bohater cyklu filmów animowanych, który wzrusza i bawi od 1957 r. nie tylko dzieci w Czechach, ale również w wielu innych krajach. Wszystko to dzięki uniwersalnej, oryginalnej formule, która pozwala na zrozumienie przekazu bez konieczności użycia języka. 

Słowo „robot” używane powszechnie na całym świecie  pochodzi właśnie z Czech. Te i wiele innych ciekawostek oraz faktów poznali uczniowie w czasie lekcji języka angielskiego, gdzie mieli również okazje poćwiczyć słownictwo przy składaniu życzeń świątecznych oraz śpiewaniu po angielsku. 

Na lekcjach plastyki dzieci zainspirowane postacią Krecika wykonywały świąteczne kartki z jego podobizną dla swoich eTwinningowych kolegów z partnerskiej szkoły. Na lekcji panował iście świąteczny klimat nie tylko kartki błyszczały udekorowane brokatem, ale też cała sala oraz roześmiane buzie dzieci. Wszyscy starali się z całego serca uszczęśliwić adresatów kartek zaangażowanie było bardzo duże. Życzenia wypisane po angielsku każdy kierował personalnie do jednego ucznia. 

Radość była wielka, kiedy tuż przed Świętami nasi uczniowie otrzymali imienne kartki z świątecznymi życzeniami po angielsku od dzieci ze szkoły partnerskiej. 

Tego typu spersonalizowana wymiana kartek  między szkołami sprzyja atmosferze wzajemnego szacunku oraz zrozumienia w społeczności szkolnej. To również cudowna okazja do propagowania tradycji wysyłania kartek drogą pocztową. 

W styczniu nasza wirtualna podróż poprowadzi nas do Szwecji, gdzie czeka na uczniów wiele ciekawostek i atrakcji. 

Agnieszka Gut 

Anna Krysztoforska