22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. Tradycyjnie już, jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta przypominającego o potrzebie ochrony środowiska.

Tegoroczne działania rozłożyliśmy w czasie i zaczęliśmy jego obchody już 19 kwietnia od realizacji na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8 i zajęciach przyrodniczych w klasach 0- 3 tematów związanych z negatywnym wpływem człowieka na otaczającą przyrodę, a także od nauki piosenki pt. „Ziemia, wyspa zielona”.

20 kwietnia, aby ukazać jak może wyglądać nasz świat za kilkanaście lat uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w ciemnych kolorach ( szary, popielaty, czarny, brązowy). Przez cały dzień uczniowie mogli wzbogacać swoją wiedzę na temat tego co zagraża Ziemi oglądając prezentacje multimedialne „ Ziemia błękitna planeta” zamieszczone na dużych tablicach znajdujących się na korytarzach szkolnych. Tego samego dnia było też wspólne śpiewanie ( na korytarzu szkolnym) piosenki „ Ziemia, wyspa zielona”. We wszystkich klasach 0- VIII uczniowie wykonywali różnymi technikami plakaty na temat zagrożeń dla Ziemi i sposobów jej ochrony. Z pięknych, kolorowych plakatów powstała na korytarzach szkolnych wystawa przekazująca wiele wartościowych przesłań dla mieszkańców naszej planety.

W piątek 21 kwietnia było w szkole głośno i radośnie, gdyż odbył się pokaz eko-mody, na którym uczniowie klas 0- III zaprezentowali swoje stroje wykonane z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Rozstrzygnięty też został konkurs ekologiczny „ Coś z niczego – czyli drugie życie odpadów”. Pomysłowe prace konkursowe można było podziwiać na zorganizowanej wystawie.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi był wystawiony w szkole ekologiczny spektakl muzyczny „ Frania Recykling. Cztery żywioły i ekodancing” w wykonaniu aktorów Teatru Katarynka, który uczniowie klas 0- III obejrzeli w środę 26 kwietnia 2023r.

Cieszymy się, że wielu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w realizacji różnych aktywności związanych ze szkolnymi obchodami Dnia Ziemi. Mamy nadzieję, że tegoroczne działania zaowocują wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

Urszula Kałasz