„Unia Europejska – bez granic” to projekt realizowany w naszej szkole z uczniami klasy 2c. Wspólnie odbywamy wirtualną podróż po Europie wraz z uczniami 6 innych szkół za pośrednictwem platformy edukacyjnej e-Twinning. 

Zgodnie z harmonogramem we wrześniu odwiedziliśmy Holandię – kraj tulipanów i wiatraków, natomiast w październiku Italię – kraj o bogatej historii, pełen sztuki oraz smakowitej, śródziemnomorskiej kuchni.  

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poszerzyli swoją wiedzę kulturową, wykonując różnego rodzaju aktywności ćwiczyli język angielski w obrębie nowopoznanego słownictwa związanego z Italią, śpiewali kultową piosenkę włoską „Zuppa Romana” oraz tańczyli neapolitański taniec ludowy „Tarantela”.  

Na lekcjach plastyki uczniowie wykonali pizzę według swojego własnego projektu ćwicząc wyobraźnie, kreatywność oraz doskonaląc swoje umiejętności manualne. 

Ostatnim punktem naszej podróży było spotkanie z rodowitym Włochem z Sycylii – panem Santi, który w swojej włoskiej restauracji poprowadził dla naszych uczniów warsztaty kulturowo-kulinarne. Jedną z atrakcji było samodzielne komponowanie swojej pizzy, a po upieczeniu w tradycyjnym piecu wspólne degustowanie.  

Mieliśmy okazję poznać autentyczną gościnność włoską znaną na całym świecie z serdeczności, ciepłego powitania, uśmiechu i otwartości. Jedzenie zajmuje bardzo ważne miejsce we włoskiej kulturze. Gdy jesteś gościem u Włocha możesz spodziewać się obfitości, wspaniałych aromatów i pysznych włoskich potraw. Na zakończenie miłego spotkania uczniowie zostali poczęstowani pysznymi, tradycyjnymi włoskimi lodami, było dużo radości i entuzjazmu 😊 

W listopadzie wybierzemy się do Francji stolicy mody, kraju znanego z romantycznych kafejek i żabich udek. 

Agnieszka Gut

Anna Krysztoforska