Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadomić, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska.

Uczniowie klasy 1d przez cały tydzień brali udział w promowaniu postaw proekologicznych. Mając na uwadze ochronę środowiska, rozważaliśmy różne pomysły jak dbać o naszą planetę. Jednym z pierwszych pomysłów była zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską, następnie ograniczenie zużywania wody, rezygnacja z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach, oszczędzanie prądu i  przekazywanie rzeczy, z których nie korzystamy (np. ubrań lub zabawek) innym osobom.

 Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo segregować śmieci, które produkty nadają się do recyklingu i jak są oznaczone ‒ i tu dziękujemy Urzędowi Gminy Stare Babice – Referatowi Ochrony Środowiska za ulotki oraz gadżety promujące działania na rzecz ochrony środowiska. Rozmawialiśmy również o wpływie zanieczyszczeń na zwierzęta i rośliny.

Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, które złożyli w pięknego lapbooka, uczestniczyli w konkursach „Eko-moda” i „Coś z niczego, czyli drugie życie odpadów”, w spektaklu Teatru Pomarańczowy Cylinder kształtującym postawy proekologiczne. Kolejnym działaniem było wykonanie bomb kwietnych z nasion miododajnych kwiatów, które uczniowie zakupili w pobliskim Plantico. Firma przekazała nam również nasiona łąk kwietnych, które wykorzystaliśmy do wysiewu w skrzynkach. Przy okazji zakupów mieliśmy bardzo dobrą lekcję matematyki związaną z obliczeniami pieniężnymi. Jak możemy przeczytać, działań było bardzo dużo i mamy nadzieję, że to młode pokolenie będzie się trzymało postaw chroniących nasze środowisko.

Działania w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” – Kocham moją planetę.

Magdalena Kowalczyk