20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Dlatego też w tym szczególnym dniu na znak solidarności  z dziećmi na całym świecie w naszej szkole dominował kolor niebieski. Uczniowie, jak co roku, odśpiewali „Piosenkę o prawach dziecka”. W tygodniu nie zabrakło rozmów przybliżających prawa dziecka ze szczególnym zwróceniem uwagi na te miejsca na świecie gdzie prawa te są łamane. Uczniowie z 4c, 4d, 5a, 5b, 5c, 5d, 6c i 7b zorganizowali w swoich klasach zbiórki, aby włączyć się w działanie UNICEF pt. „Prezenty bez Pudła”. Łącznie zgromadzono 1789,00zł. Kwota ta została przeznaczona na zakup produktów humanitarnych dostarczanych przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom m.in.: na apteczki pierwszej pomocy, zestawy żywności terapeutycznej, leki, szczepionki, wiadra na wodę oraz tabletki do jej uzdatniania. W poniedziałek każdy uczeń mógł również sprawdzić swoją wiedzę na temat praw dziecka i wziąć udział w szkolnym konkursie poświęconym właśnie tej tematyce.  Dla uczniów klas 0-4 w środę aktorzy teatru O!Teatr wystawili przedstawienie pt. ”Król Maciuś”. Spektakl opowiadał historię chłopca, który w wieku 10 lat został królem i musiał podejmować bardzo odpowiedzialne decyzje, aby zadbać o swoich poddanych. Do końca listopada w kancelarii szkoły można podziwiać wystawę przepięknych prac uczniów z klas 4-6, którzy w przestrzennych pracach przedstawili wybrane prawa dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to radosny dzień ale z poważnym przesłaniem.

Dominika Olszewska