Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci i dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Społeczność naszej  szkoły także włączyła się w obchody 32.rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka,   Tegoroczne szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka rozpoczęliśmy już 8 listopada. Od tego dnia uczniowie  na lekcjach wychowawczych czy języka polskiego poznawali genezę tego „ Święta”oraz przypisane dzieciom  prawa. Oglądali filmy edukacyjne czy prezentacje multimedialne, rozmawiali z nauczycielami o randze wydarzenia jakim było ustanowienie  20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych  Międzynarodowego  Dnia Praw Dziecka i uchwalenia uniwersalnego  dokumentu ” Konwencja Praw Dziecka” gwarantującego  wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.  Uczniowie prezentowali wybrane prawa w postaci scenek tematycznych. Na lekcjach muzyki uczyli się  piosenki o prawach dzieci  a na plastyce graficznie je przedstawiali.

Swoją  wiedzę mogli sprawdzić uczestnicząc w konkursie wiedzy o prawach dzieci. Kilkoro z  uczniów  wzięło udział w szkolnym Konkursie Literackim pod hasłem” Prawa dzieci – prawami człowieka”  tworząc tematyczne wiersze i rymowanki. Uczniowie klasy VII c przygotowali krótką inscenizację.  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły korzystając z prawa do swobody wypowiedzi przekazali wiele cennych informacji na temat dzieci i ich praw. Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje ścian na korytarzach szkolnych plastycznymi pracami uczniów.

19 listopada wszyscy przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko i był to nasz symboliczny znak solidarności z setkami tysięcy dzieci świata, których prawa nie są przestrzegane. Uczniowie klas 0-III chcąc wzmocnić soją solidarność z krzywdzonymi dziećmi wypuściły niebieskie balony pod nasze szkolne niebo. Tym z pozoru drobnym gestem przyłączyliśmy się do milionów mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.  Przez cały dzień prezentowane były na tablicy multimedialnej filmy i prezentacje tematyczne.

26 listopada odbył się uroczysty apel podsumowujący aktywności, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele  podczas szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Pani U. Kałasz krótkim wstępem wprowadziła w temat. Następnie wszyscy wysłuchali  tego, co na temat dzieci i ich praw sądzą najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Prawa dzieci przedstawili man w krótkiej inscenizacji pt:” Prawa dzieci” uczniowie klasy VII c . Następnie laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Pola Rene ( kl. IIIa) i  Maciek Wójcicki ( kl. IIIc) zaprezentowali  wiersz pt. ” Dziecko i Jego prawa” autorstwa Urszuli Kowalskiej. Wszyscy zgromadzeni na auli zaśpiewali piosenkę o prawach dzieci.

Laureaci Konkursu Literackiego Olga Kowalska z klasy III c oraz Jeremi Dobkowski z klasy IV c zaprezentowali wiersze własnego autorstwa.

Na zakończenie apelu  dyrektor szkoły pani Hanna Domańska dokonała oceny podjętych działań oraz podziękowała uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w szkolne obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Wręczyła także nagrody i dyplomy laureatom Konkursu Literackiego  oraz Szkolnego Konkursu Recytatorskiego.

Prezentacja wierszy  napisanych  przez uczestników Konkursu Literackiego :

„ Prawa Dziecka”  

Dziecko ma swoje prawa,                                           

chce być kochane to jasna sprawa.                                            

Nie zmuszaj dziecka do niczego,                                            

a szczególnie do czegoś złego         

Dziecko uczy się świata,                                           

codziennie patrzy, analizuje,                                        

wszystko dookoła z ciekawością obserwuje.           

Dla dziecka bądź cierpliwy,                                         

wyrozumiały i sprawiedliwy.                                       

Dziecko kiedyś odwdzięczy się                                   

powie – Mamo, Tato KOCHAM CIĘ.                       

            Wiktoria Marczuk klasa 5a                              

Do dorosłych – apel”                                 

Czy Wy chcecie, czy nie chcecie,     

Prawa dzieci są na świecie!                                      

To nie jest bajka ani zabawa,                         

Dziecko mieć musi swoje prawa.                              

Dajcie dzieciom święty spokój

jutro posprzątają pokój.                                             

Obiad czeka niech na stole,                            

Gdy zmęczone są po szkole.                           

Dajcie dzieciom się pozłościć,                        

Dajcie prawo do radości.                 

Niechaj mówią to, co czują-                           

na tym lepszy świat zbudują

Dajcie prawo do nauki!                                  

A jak w wiedzy będą luki,                              

Pamiętajcie są za mali,       

żeby byli doskonali.

Jeremi Dobkowski klasa 4c                                                             

               

            

„ Prawa dziecka- prawami człowieka”

W naszym państwie, w polskim kraju

Dzieci żyją jakby w raju.

 Uchwalono im Konwencję

  Aby żyło im się piękniej.

Zapisano artykuły, by Ci duzi i Ci mali,                                     

Prawa swoje posiadali.

Miały prawo do nauki, wykształcenia i do sztuki

Miały prawo do miłości, do bliskości i radości

Miały prawo do emocji, własnych marzeń i godności

Miały prawo do zabawy, tożsamości i inności

A dorośli zadbać muszą o bezpieczne dorastanie,

Bez przemocy wychowanie.

Każde dziecko, choć małe, człowiekiem jest

Domagać się szacunku może i o prawa walczyć swe.

Emilka Grzegorzewska klasa 5a

 

„Ogłoszenie w ważnej sprawie”

Proszę o skupienie i trochę uwagi,

Mam informację najwyższej wagi.

Jeśli tego nie wiecie

To dzieci na całym świecie

Mają swoje dziecięce prawa.

I to jest ta ważna sprawa

Dziecko to człowiek mały,

Przed którym świat cały

Stoi otworem, gotowy do poznania.

Można go oglądać, dotykać ,    

.  Czytać o nim bez opamiętania.

Nie ma zakazu uczenia się      

W szkole i w domu,

Szukanie informacji nie może   

Przeszkadzać nikomu.       

Jest zakaz przemocy, krzywdzenia,

bicia i krzyku,

Pamiętaj o tym mały człowieku!

Nieważne jaki masz kolor oczu,

włosów czy skóry.

Jesteś tak samo ważny, głowa do góry!

Masz prawo do swojego zdania,                            

I rozwijać zainteresowania.

Dorosły nie może tłumić takiego zachowania.

Nie możesz być do pracy zmuszany lub zmuszana

Taka próba jest srogo karana.

Konwencja Twoje prawa chroni,

I przed ich łamaniem skutecznie broni.

Bądź świadomy co możesz i z tego korzystaj,

Bezpiecznie, zdrowo, mądrze korzystaj!

W przyszłości będziesz je dobrze pamiętał

Jako człowiek duży.

Nikt i nic nigdy tego nie zaburzy!

Olga Kowalska klasa 3c

„Moje prawa”                                                                          

Mam już prawie jedenaście lat                                                

Od małego bardzo ciekawi mnie świat.                                  

Wiem, że mam prawo do szacunku, upadków,                       

niepowodzeń i łez.                                                                  

Bo dopiero uczę się, że upadek to rzecz normalna,                

że należy mi się szacunek to też, rzecz naturalna.                  

Wiem, że mam prawo do własności i radości.                        

Bo dostałam od rodziców dużo miłości.                                  

Wiem, że mam prawo do niewiedzy i tajemnicy.                   

To wszystko się kiedyś wyrówna, jak na poziomicy.             

Wiem, że ma prawo do wypowiadania swoich uczuć i myśl. 

Mama powtarza mi, to też się kiedyś ziści.                             

Wiem, że mam prawo do dnia dzisiejszego,                             

i zawszę będę bronić prawa swego.                                         

Gabrysia Duda z klasy 5B                                       

Dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w działania związane ze  szkolnymi obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Szczególne podziękowania kieruję do pań Renaty Nowak, Agnieszki Dawidowskiej, Anny Krysztoforskiej, Eweliny Róg, Dominiki Olszewskiej, Anny Żurawskiej, Martyny Domańskiej oraz panów Marcina Cmiela i Krzysztofa Iwanowskiego.

Urszula Kałasz – koordynator