W grudniu uczniowie klas piątych zakończyli realizację międzynarodowego projektu na platformie eTwinning „Santa’s Suitcase” – A European Christmas Journey.
Przez ostatnie 3 miesiące wraz z uczniami 32 szkół z 11 krajów Europy odkrywali sposoby celebrowania Bożego Narodzenia oraz tradycje zimowe w różnych krajach i kulturach.
Santa‘s Suitcase – A European Christmas Journey – TaskCards
W kreatywny sposób przedstawiali siebie oraz współpracowali przy rozmaitych zadaniach, poznając świąteczne przepisy, rękodzieło, opowieści, ciekawostki i podstawowe słownictwo związane z Bożym Narodzeniem.
https://padlet.com/angloedukacja/our-team-s-p-zielonki-parcela-poland-t29q2ro3y29p68pz
Celem projektu było umożliwienie uczniom międzynarodowej współpracy w twórczej i przyjaznej atmosferze oraz poznawanie tradycji bożonarodzeniowych w różnych krajach. W trakcie działań uczniowie rozwijali umiejętności cyfrowe i komunikacyjne w języku angielskim, uczyli się współpracy i udzielania informacji zwrotnej, ćwiczyli kreatywność oraz rozwiązywanie problemów, a także doskonalili umiejętność planowania pracy i dotrzymywania terminów.
W ramach projektu uczniowie wykonali wiele zadań w sposób tradycyjny jak i za pomocą TIK. Wielojęzyczny słownik świąteczny był jednym z zadań kolektywnych, gdzie uczniowie z poszczególnych krajów nagrywali wymowę w swoim rodzimym języku, w sekcji polskich słówek usłyszymy uczniów z naszej szkoły:
Tworzyliśmy też logo:
Gigantyczne pierniki z przepisami, które ozdobiły korytarz naszej szkoły, i wiele innych kreatywnych zadań wypełniało nasze spotkania.
Podsumowaniem prac projektowych stał się cyfrowy kalendarz adwentowy, przygotowany wspólnie przez wszystkie szkoły partnerskie, który został udostępniony innym nauczycielom językowym do wykorzystania w czasie lekcji w każdej ze szkół w ramach upowszechniania projektu. W poszczególnych „okienkach” uczniowie zaprezentowali informacje, które uzyskali o innych szkołach i tradycjach w formie filmików, gier, przepisów kulinarnych oraz krótkich prezentacji przybliżających zimowe i bożonarodzeniowe tradycje krajów europejskich.
Powstała też tradycyjna gazetka szkolna, w której uczniowie zamieścili swoje prace i informacje o projekcie dzieląc się z całą społecznością szkolną.
Uczniowie wielokrotnie spotykali się online z rówieśnikami z innych szkół, komunikując się po angielsku. Na ostatnim spotkaniu połączyliśmy się z partnerską szkołą z Norwegii i w miłej atmosferze przy zdobieniu pierniczków składaliśmy sobie wzajemnie życzenia świąteczne.
Na koniec była niespodzianka prosto z Bieguna Północnego od Świętego Mikołaja – imienne życzenia dla uczniów naszej szkoły, którzy brali udział w projekcie.
https://share.vidnoz.com/aivideo?id=aishare-wg9Pe8nVxYERMsnb66ReqWVs176453471122739837
Było dużo pozytywnych emocji, uśmiechu i zaangażowania ze strony wszystkich uczniów.
Projekt był wyjątkowym doświadczeniem, który pozwolił uczniom i nauczycielom współtworzyć kreatywne projekty i nawiązać międzynarodowe znajomości.
Agnieszka Gut



























