9 – 13 października   obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Dla Zdrowia Psychicznego. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia był obchodzony w dniu 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Poprzez różne aktywności zaplanowane na każdy dzień tygodnia chcieliśmy zwrócić uwagę na konieczność zadbania o swoje samopoczucie psychiczne.

ZIELONO-NIEBIESKO-FILOETOWY PONIEDZIAŁEK 

Już dawno psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Zielony, niebieski i fioletowy to kolory, które wyciszają, łagodzą objawy stresu, relaksują i rozluźniają. Dlatego też w poniedziałek w szkole obowiązywał właśnie strój w tych odcieniach.

WTOREK DNIEM GIER PLANSZOWYCH

Śmiech będący „efektem ubocznym” grania w gry planszowe i ogólnie dobra zabawa pomagają zmniejszyć stres. Gry łączą nieznajomych i starych przyjaciół. Granie w gry planszowe to idealny sposób na spędzanie czasu w miłym towarzystwie i wzmacnianie więzi z innymi ludźmi, dlatego też we wtorek na szkolnych korytarzach można było zobaczyć uczniów grających w swoje ulubione planszówki lub gry karciane.

ŚRODOWE KOLOROWANIE

Kolorowanki mogą pomóc w redukcji stresu, lęku i napięcia. Malowanie wymaga skupienia, co może odciągnąć od negatywnych myśli, pomaga skupić się na spokojnym i twórczym działaniu. W środę uczniowie mieli możliwość tworzyć piękny kolorowy dywan złożony z pojedynczych mandali. 

ROZTAŃCZONY CZWARTEK

Czwartek był dniem, na który wszyscy czekali. Dźwięki muzyki przyciągnęły na główny hol zarówno młodszych jak i starszych uczniów. Taniec zmniejsza poziom stresu, wpływa dobrze na ludzkie samopoczucie. Podczas tańca wytwarzają się hormony szczęścia. Czujemy się usatysfakcjonowani, rozluźnieni. Taniec pomaga wyrażać emocje, które trudno nam ubrać w słowa. Tańcząc pozbywamy się negatywnych myśli, dajemy upust trapiącym nas problemom.

PIĄTEK W KROPKI

Aktywnością zaplanowaną na piątek była pogoń za małymi czarnymi, ponumerowanymi punktami. tzw. zabawa w połącz kropki. Łączenie kropek to świetna gra relaksująca i antystresowa dla dorosłych, jak i dla dzieci. Czynność łączenia kropek gwarantuje wspaniały, antystresowy odpoczynek.

Na koniec tygodnia wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele zostali wyposażeni w zestaw ważnych i przydatnych w kryzysie telefonów pomocowych.

Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne, podobnie jak fizyczne, nie jest nam dane raz na zawsze i trzeba o nie dbać.

Dominika Olszewska