19 października w ramach projektu e-Twinning „Unia Europejska bez tajemnic” klasa 2 c, wybrała się do włoskiego lokalu Ristorante da Santi gdzie miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych przez rodowitego Włocha z Sycylii – Pana Santi. Spotkaliśmy się tam z wielką życzliwością i gościnnością włoską. 

Oprócz degustacji prawdziwych smaków Italii mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności nie tylko kulinarne. Było to iście kulturowe doświadczenie pozwalające uczniom poznać zwyczaje oraz tradycyjną kuchnię Italii.  

Praktykowaliśmy też język włoski w autentycznym kontekście, ucząc się podstawowych zwrotów a pod okiem profesjonalnych kucharzy dzieci rozwijały umiejętności kulinarne i kreatywności w kuchni.  

Przygotowywanie pizzy w grupach wymagało współpracy i komunikacji. Dzieci miały okazję skomponować i upiec swoją własną pizzę, którą potem wspólnie zajadały ze smakiem.  Tego typu warsztaty nie tylko uczą doceniać różnorodność smaków i aromatów, ale tez pozwalają na rozwijanie umiejętności praktycznych związanych z samodzielnym przygotowywaniem potraw. 

Dla wszystkich było to niezwykle miłe spotkanie ze smakowitą kuchnią włoską, która jest charakterystycznym i integralnym elementem kultury Italii. 

Agnieszka Gut 

Anna Krysztoforska