23 lutego uczniowie klasy 1b i 1d odbyli wycieczkę do Kłodawy. Celem wycieczki było zwiedzenie tamtejszej kopalni soli. Kopalnia soli w Kłodawie to najmłodsza kopalnia bo powstała w 1949r. Naturalna sól kamienna o barwie białej oraz unikalnej różowej powstała ponad 250 mln lat wstecz z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, przemysłu chemicznego oraz do zimowego utrzymania dróg. Tutaj znajduje się też pokład soli magnezowo-potasowej, wykorzystywanej w celach leczniczych. Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s ), przejście wyrobiskami do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. Na koniec uczniowie zakupili pamiątki związane ze zwiedzanym miejscem. Dodatkową atrakcją była możliwość zabrania ze sobą do domu kilku bryłek soli różowej. Niektórzy uczniowie przywieźli do domu po ok. 4kg takich bryłek.

Magdalena Kowalczyk