Ferie zimowe powoli zbliżają się do końca.  W ramach tegorocznej akcji “Zima w szkole” nasi uczniowie klas 1-3 brali udział w wielu atrakcjach.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od tworzenia piniat i zimnej porcelany- szkolne sale i ubrania uczniów świadczyły o wielkim zaangażowaniu dzieci w zajęcia. Następnie dzieci brały udział w ciekawych i zaskakujących pokazach fizyczno-chemicznych, podczas których poznały podstawowe naczynia i substancje. Pierwszy dzień ferii zakończyliśmy seansem filmowym z roznoszącym się wszędzie zapachem popcornu.

We wtorek, podczas warsztatów archeologicznych, uczniowie mogli dowiedzieć się, jak i z czego w dawnych czasach tworzono biżuterię, a także własnoręcznie wykonać koraliki. Warsztaty kulinarne były okazją do tego, aby każdy z uczniów poznał podstawowe zasady obsługiwania sprzętów elektronicznych, a także przygotować dla siebie gofry- oczywiście najlepsze na świecie, bo samodzielnie wypieczone i udekorowane. Z okazji Walentynek przygotowali bukiety z plastikowych łyżek.

Środa rozpoczęła się od tworzenia przez uczniów swoich inicjałów w średniowiecznym skryptorium. Następnie odwiedziliśmy Stację Muzeum- podczas lekcji muzealnej dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przejazdach oraz podziwiały wielkie lokomotywy i makiety kolejowe. Po powrocie nie zabrakło im sił na tworzenie wypalanek w drewnie oraz pamiątkowych magnesów.

Czwartek był dla uczniów najbardziej intensywnym dniem. Po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy do Zamku Królewskiego, aby pod okiem wspaniałych pań przewodniczek poznać historię królów Polski.  Z Palcu Zamkowego ruszyliśmy do Muzeum Sportu i Turystyki. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądały dawne rowery, dyski, oszczepy. Mieli również okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat znanych im sportowców m. in. Roberta Kubicy czy Adama Małysza.

W piątkowy poranek wybraliśmy się do Gościńca Julinek. Tam, mimo wielkich obaw o pogodę, nasi uczniowie mogli przejechać się na kucykach, powspinać na ściance wspinaczkowej, stworzyć gliniane naczynia oraz spróbować swoich sił na łyżworolkach. Na koniec ratownicy medyczni przeprowadzili dla dzieci pokaz pierwszej pomocy. Po powrocie do szkoły uczniowie z wychowawcami tworzyli wspaniałe ośmiornice, pająki i meduzy. Na zakończenie dnia odwiedziły naszą szkołę najmilsze zwierzęta- alpaki. Dzieci z wielką radością karmiły, głaskały i przytulały zwierzęta, a także miały okazję wybrać się na krótki spacer w okolicy szkoły.

Z uśmiechami radości i plecakami wypakowanymi stworzonymi przez siebie dziełami uczniowie wyruszyli do domów, aby jeszcze przez chwilę nabrać sił na naukę i pracę w drugim semestrze.

Do Zobaczenia po feriach!

Agnieszka Dawidowska