Choć aura na zewnątrz nie sprzyja, my poznajemy świat. Wspólnie wybieramy zdjęcia najciekawszych budowli ze świata jak również z Polski i próbujemy je odtworzyć z drewnianych klocków. Nie jest to łatwe zadanie. Zobaczcie sami.

Dotychczas na świetlicy dzieci zbudowały:

Big Ben – to tak naprawdę nazwa 13 tonowego dzwonu, wewnątrz wieży, a nie samej wieży. Największy dzwon w Wielkiej Brytanii ma cztery 7,5-metrowe tarcze, oraz wskazówki długości 4,25 m. W 1949 r. zegar opóźnił się o 41 minut, po tym jak stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty.

Stonehenge – składa się z 30 bloków kamiennych zewnętrznego i 49 mniejszych bloków wewnętrznego koła, wszystkie są dokładnie wypolerowane, przy pomocy kamiennych urządzeń. Zagadką pozostaje sposób transportu tych kamieni z odległego o 130 km kamieniołomu. Prawdopodobnie były one transportowane przy pomocy sań i rolek. Według najnowszych badań to lodowiec nasunął je tu z daleka.

Biały Dom – znajduje się w Waszyngtonie oficjalna rezydencja Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez blisko 200 lat. Mieszkali tam wszyscy prezydenci oprócz George’a Washingtona – pierwszego prezydenta, który wybrał projekt Białego Domu i wskazał miejsce gdzie stanie.

Mosty w Stańczykach – są jednymi z najwyższych w Polsce, najwyższymi na linii kolejowej, na której zostały zbudowane. Długość mostów to 200 metrów. Wysokość to 36 metrów. Oba mosty są konstrukcji żelbetonowej, mają po pięć przęseł o równych 15 metrowych łukach.

Grób Nieznanego Żołnierza – Pałac Saski, przy którym znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza, podczas Powstania Warszawskiego został w pełni przejęty przez Niemców. Ci, widząc, że Polakom zależy na znajdującym się tam dobytku, wysadzili go w powietrze, doszczętnie niszcząc wytworne kolumny wraz z grobem. Z pierwotnego grobu ocalał tylko fragmenty arkad. Po wojnie odrestaurowano to miejsce.

Joanna Barska