W dniach 14-18 marca odbywały się w naszej szkole DNI POPULARYZACJI NAUKI. Celem tego wydarzenia była popularyzacja nauki i badań naukowych, a także budowanie świadomości uczniów i rozbudzenia ciekawości nauki i chęci jej poznania. Tegoroczna edycja poruszyła kilka najważniejszych tematów ostatnich lat: Odnawialne źródła energii, Technologia mRNA stosowana w szczepieniach oraz Od Arystotelesa do Einsteina. Zaproszeni prelegenci przekazali nam wiele istotnych wiadomości, na które do tej pory nie zwracaliśmy większej uwagi. Pierwszym zaproszonym gościem był tata jednego z naszych uczniów, pan Krzysztof Dziaduszyński. Jego wykład dotyczył odnawialnych źródeł energii. Światło słoneczne to bogactwo, do którego każdy ma dostęp i nie niszczy naszego środowiska, które w ostatnich czasach wymaga od nas większej troski. Ochrona przyrody zaczyna się w naszych domach i od tego miejsca powinniśmy zaczynać o nią dbać! Na nasze zaproszenie odpowiedział również pan Jacek Jemielity, który specjalizuje się w chemii organicznej, bioorganicznej oraz biochemii. Kryzys związany z COVID-19 wywołał poczucie niepewności i stresu na całym świecie. Na badaniach prowadzonych przez zespół naukowców pod kierownictwem pana Jacka Jemielitego wzorują się najbardziej znane na świecie firmy produkujące szczepionki. Data rozpoczęcia Dni Popularyzacji Nauki nie była przypadkowa – obchodzimy wtedy międzynarodowy dzień liczby π, dlatego te dni obfitowały w zadania z nią związane. Wszyscy uczniowie naszej szkoły poznali historię jednej z pierwszych liczb niewymiernych odkrytych przez człowieka. Najmłodsze dzieci uczestniczyły w wykładzie przygotowanym przez panią Monikę Gil. Mimo, że liczbę oficjalnie poznają dopiero pod koniec szkoły podstawowej to już teraz u niektórych wzbudziła ogromne zainteresowanie. Mieliśmy również zaszczyt wysłuchać wykładu pana profesora Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, z którego dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w nieustannym spadaniu, dlaczego tak się dzieje i kto zajmował się tym terminem i problemem. Wszyscy słuchali z ogromnym zaciekawieniem! Dni Popularyzacji Nauki zakończyliśmy Wielkim Międzyklasowym Turniejem Wiedzy, przygotowanym przez panią Monikę Morel. Podczas rywalizacji klas emocje sięgały zenitu. Gratulujemy zwycięzcom! Nie do przecenienia okazała się integracja środowiska uczniów i naukowców. Mam nadzieję, że Dni Popularyzacji Nauki na trwałe wpiszą się w pejzaż naszej szkoły 😊

Monika Gil