W I semestrze br. odbyło się szereg działań profilaktycznych w naszej szkole. 

Rok szkolny zaczęliśmy spotkaniami adresowanymi do uczniów klas 4-8 w ramach projektu „Akcja Psychoedukacja” realizowanego przez Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”. Młodzież miała okazję do zgłębienia takich zagadnień jak:  radzenie sobie z trudnymi wyzwaniami, identyfikacja i eksploracja uczuć, zwiększenie odporności na stres, efektywna komunikacja, zaburzenia psychiczne oraz higiena psychiczna.

Listopad i grudzień to czas dwugodzinnych warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Centrum Profilaktyki z siedzibą w Krakowie. Profilaktycy spotykali się z uczniami klas 1-5 i poruszali tematy przede wszystkim z zakresu profilaktyki agresji i przemocy (agresja i przemoc rówieśnicza, umiejętność  panowania nad emocjami, umiejętność rozwiązywania konfliktów, krzywdząca siła słów, hejting w sieci).

Młodzież z klas starszych tj. 6-8 w tym okresie miała zaplanowane spotkania z p. Moniką Łukomską-Dietrich pt. „Moje skrzydła pozwolą mi latać”. Uzupełnieniem tego cyklu spotkań z uczniami było szkolenie dla rodziców prowadzone również przez p. Monikę pt. „Jak ocalić skrzydła mojego dziecka?”.

W listopadzie profilaktyka przyjęła też inną formę. Oprócz warsztatów uczniowie zostali zaproszeni na spektakle teatralne wystawiane przez Teatr Króla. Uczniowie klas 0-3 mogli towarzyszyć Liliputkowi w jego leśnych przygodach oglądając spektakl pt. „Przygody zazdrosnego Liliputka”, a uczniowie klas 4-6  poznali tajemnice Tomka i jego otoczenia podczas przedstawienia pt. „Złodziej empatii”.  Na deskach auli widowiskowej wystąpili również aktorzy z teatru Mam Teatr ze sztuką „Działka”, która adresowana była do młodzieży klas 6-8. Był to bardzo poruszający spektakl, który został również wystawiony dla rodziców naszych uczniów.

Wierzymy, że powyższe działania rozwinęły wrażliwość i empatię naszych uczniów wobec innych. Pokazały, że bardzo łatwo, zupełnie nieświadomie skrzywdzić drugą osobę, a odreagowywanie swoich problemów na innych może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Dominika Olszewska