Pomyliłam dziś skarpetki

I ubrałam nie do pary

Po co? Na co? I dlaczego?

By dać innym więcej wiary

W to, że są tak samo ważni

W to, że są akceptowani

Że kochani są tak samo

I że mogą być wraz z nami

Inny to nie znaczy gorszy

Nie oznacza też, że sam

Otwórz serce dziś dla innych

Taką radę Tobie dam

Radość tych, dla których jesteś

To wspaniała jest nagroda

Różniąc się od siebie można

Dbać by panowała zgoda

Autor: Agata Dziechciarczyk

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji. Uczniowie oraz pracownicy w dniu dzisiejszym założyli kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. Wszystko po to, by wyróżnić się i chociaż przez jeden dzień być wyjątkowym. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niepowtarzalności, która nie zawsze jest akceptowana przez ludzi.

Wybór 21 marca (21.03) na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).

W ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki w dniu dzisiejszym na jednym z korytarzy naszej szkoły pojawił się piękny skarpetkowy dywan stworzony przez naszych uczniów. Na ścianie zawisła galeria znanych i szanowanych osób z Zespołem Dawna. Wśród nich znaleźli się:

– Sophia Jirau – modelka znanej marki bieliźnianej,

– Kate Grant – ambasadorka i twarz Benefit Cosmetics, zwyciężczyni międzynarodowego konkurs piękności,

– Ellie Goldstein- modelka, która zadebiutowała na łamach „Vogue’a,

– Chris Burke – amerykański aktor,

– Isabelle Springmühl – gwatemalska designerka, ogłoszona przez telewizję BBC jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet,

– Pablo Pineda, hiszpański aktor i nauczyciel,

– Lauren Potter- amerykańska aktorka.

Pamiętajmy, że od osób z Zespołem Downa różni nas tak niewiele – tylko jeden dodatkowy chromosom.

Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej