Irlandia, znana także jako Republika Irlandii, jest wyspiarskim państwem w Europie Zachodniej, słynącym z malowniczych krajobrazów, bogatej kultury oraz historii. Jej stolicą jest Dublin. Wyspa podzielona jest na Irlandię Północną, będącą częścią Zjednoczonego Królestwa oraz Republikę Irlandii – niezależne państwo należące do Unii Europejskiej.
I tam właśnie zawitali uczniowie klasy 2c w marcu. Podczas lekcji języka angielskiego oraz plastyki mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę o fakty i ciekawostki dotyczące kolejnego kraju należącego do Unii Europejskiej. Irlandia słynie z zielonych krajobrazów, legendarnych wróżek i bogatej tradycji muzycznej. Kolor zielony wpisany jest na stałe w irlandzką tradycję związaną ze świętem Saint Patrick’s Day obchodzonym hucznie co roku w dniu 17 marca nie tylko w Irlandii.
W czasie zajęć kulturowych uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę nauczyciela i podzielić się z resztą klasy najciekawszymi według nich informacjami, które poznali na poprzednich zajęciach lub sami przygotowali do prezentacji.
Na zakończenie przy skocznej muzyce irlandzkiej cała klasa wybrała się na poszukiwanie zielonego skrzata. Leprechaun to postać z irlandzkiej mitologii i folkloru, mały strażnik skarbów, który ukrywa swoje złoto w garncu schowanym na końcu tęczy.
Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy z różnorodnych materiałów w zielonym kolorze ilustracje przedstawiające domki wróżek. Irlandczycy wierzą, że siły nadprzyrodzone ingerują w ich życie codzienne. Legendy opowiadają o wróżkach, które potrafią przyjmować różne kształty, a ich urok przyciąga i może przynieść pecha. Nazwa wróżka pochodzi od losu i przeznaczenia. Nazewnictwo wywodzi się z języka łacińskiego fatum i starofrancuskiego feie, co doprowadziło do powstania nazwy staroangielskiej fairy. Irlandczycy wierzą, że wróżki zamieszkują małe drzewa i krzewy. Jeśli ktoś spróbuje zniszczyć lub uszkodzić taki dom, to spotka go jakieś nieszczęście albo poważnie zachoruje. Takie drzewa nazywane są Fairy Tree, a krzewy Fairy Thorns. Według legend wróżki mieszkają czasem na środku pola, a ich miejsce zamieszkania otoczone jest płotkiem lub kamieniami. Zdarza się, że celowo zmienia się plan budowy drogi, jeśli w danym miejscu znajduje się Fairy Tree. Niektórzy przypisują niepowodzenia interesów danej fabryki, ponieważ podczas jej budowy wycięto legendarne drzewo.
W kwietniu dzieci odwiedzą słoneczną Hiszpanię – ostatnie państwo w naszej eTwinningowej podroży.
Agnieszka Gut, Anna Krysztoforska