Święta Bożego Narodzenia poprzedza adwent czyli okres oczekiwania i wspólnego przygotowywania się do świąt. W klasie 1d pojawił się kalendarz adwentowy. Nie taki zwykły jaki dzieci znają czyli z czekoladkami. Były to małe torebeczki z numerami – datami kolejnych dni tygodnia. Codziennie odcinaliśmy jedną torebeczkę z numerem, która skrywała propozycję wspólnego zadania oraz świąteczną ciekawostkę.  Były to m.in. nauka świątecznej piosenki oraz wiersza o Mikołaju, napisanie listu do Świętego Mikołaja, ubieranie choinki, wykonanie szopki bożonarodzeniowej, ozdoby choinkowej, ozdoby z pomarańczy i goździków, dekorowanie pierników, wykonanie świątecznej kartki, nauka słów „Wesołych Świąt” w różnych językach, rozmowa na temat tradycji i zwyczajów świątecznych, dekorowanie mikołajowej skarpety oraz uczestnictwo w zimowym spektaklu, rozmowa o empatii i dobroczynności. Zadania były też bardzo dobrym sposobem na integrację uczniów oraz wymianę informacji o spędzaniu świąt w różnych krajach. W naszej klasie mamy kilkoro dzieci związanych z innymi państwami i dzięki nim mogliśmy porównać nasze polskie święta np. ze zwyczajami podczas świąt ukraińskich.

Magdalena Kowalczyk