W dniu 1 października w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy (ang. International Day of Non-Violence). Został on ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2006r, a obchodzony jest corocznie 2 października. To także rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego (2.10.1869). Mohandas Karamchand Gandhi jest symbolem wielkiego przywódcy, który potrafił doprowadzić do ważnych przemian społeczno-politycznych całkowicie wyrzekając się przemocy.

W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na czerwono, wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko agresji.

W ramach akcji wychowawcy prowadzili rozmowy tematyczne z uczniami, na lekcjach plastyki dzieci tworzyły plakaty pod hasłem „Stop przemocy”, a na korytarzu wyeksponowana została gazetka, która  przybliżyła uczniom genezę i istotę obchodów  tego jakże ważnego  święta. Trudno uciec od przemocy, jest  ona bowiem wszędzie – na ulicy, w telewizji, w szkole i w domach.  Warto więc stawiać jej czoła  i reagować, kiedy komuś dzieje  się krzywda.

Dominika Olszewska