W bliskim sąsiedztwie naszej szkoły w podwarszawskich Laskach znajduje się niezwykłe miejsce. To Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, w którym uczą się dzieci z dysfunkcją wzroku oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dzieci niewidome i słabowidzące są takie same jak inne, z tą różnicą, że nie widzą lub widzą inaczej. Eksplorują otoczenie z wykorzystaniem słuchu, a przede wszystkim dotyku. Tak zwana eksploracja punktowa wymaga czasu i jest trudnym wyzwaniem intelektualnym. Zawsze wiąże się ze zużywaniem większej energii na patrzenie i interpretację niż u osoby dobrze widzącej.

Praca z uczniami z deficytami w zakresie wzroku wymaga nie tylko zaangażowania i kreatywności, ale również konkretnego wyposażenia. Ważne są gry i zabawy dydaktyczne usprawniające dotyk i rozwijające sprawności manualne potrzebne do nauki Brailla. Konieczna jest gotowość do poszukiwania nowych rozwiązań i elastyczność.

W ramach Światowego Dnia Dobroci, który przypada 13 listopada Młodzieżowy Klub Wolontariatu chce włączyć się w pomoc najmłodszym dzieciom z przedszkola w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Organizujemy szkolną charytatywną zbiórkę materiałów i pomocy dydaktycznych. Potrzeby są ogromne: kleje w sztyfcie, plastelina (ASTRA) , masa papierowa, piasek kinetyczny, pianka plastyczna różne kolory(arkusze A4 i A3),bloki techniczne białe i kolorowe A3, papier kolorowy duże arkusze, stempelki, kolorowe flamastry grube, kredki trójkątne grubsze i cieńsze, ołówki trójkątne grube, kredki świecowe trójkątne. Materiały do wykonywania książeczek i sześciopunktów: rzepy kółeczka ( 3cm, 2cm średnicy), plastikowe małe zwierzątka (pieski, kotki, itp.). Płyty CD z bajkami i muzyką dla dzieci.

Pudełko do zbiórki darów umiejscowione zostanie w kancelarii szkoły w dniach 18 października- 13 listopada 2023. Po zebraniu materiałów grupa wolontariuszy dostarczy je do przedszkola, gdzie będą mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach z nauki języka Brailla.

Szkolni Opiekunowie Wolontariatu

Anna Krysztoforska

Monika Robert

Małgorzata Rybak