Rogale Świętomarcińskie to tradycyjny poznański wypiek, który co roku pojawia się w cukierniach w okolicach dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogal choć przygotowywany jest głównie w Wielkopolsce, znany jest w całym kraju. Nie ma się jednak czemu dziwić – Rogal Świętomarciński jest nie tylko pyszny, ale też wiąże się z nim piękna legenda, która udowadnia, że może być on symbolem niesienia pomocy innym. Legendę o św. Marcinie usłyszał piekarz Walenty, który również zapragnął nieść pomoc innym. Pomysł na działania przyniósł mu sen, w którym Święty uśmiecha się do niego, a następnie odjeżdża na swoim rumaku, po którym pozostaje leżąca w śniegu podkowa. Właśnie ta podkowa stała się wzorem dla kształtu ciastek z bogatym, makowym nadzieniem, które zaczęto nazywać rogalami. Słodkości te Walenty rozdawał ubogim, ratując ich od głodu. Wkrótce inni piekarze i cukiernicy również rozpoczęli wyrabianie tych smakołyków, które od tamtej pory stały się dostępne odpłatnie dla osób zamożnych i za darmo dla biednych.

Taka oto legenda została przedstawiona uczniom z klasy 1d za pomocą magicznego teatrzyku kamishibai. Po prezentacji uczniowie mieli okazję spróbować tych słodkości oraz podjęli próbę nauki rysowania takiego rogala. Niektórzy postanowili dodać im trochę emocji dorysowując śmieszne buźki.
Lokalna tradycja obchodów imienin św. Marcina zbiega się z obchodami Narodowego
Święta Niepodległości. Uczniowie wysłuchali opowiadania przybliżającego tematykę tego wydarzenia oraz przypomnieliśmy sobie 3 symbole narodowe – hymn, godło oraz flagę.

Działania w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”

 Magdalena Kowalczyk

Anna Pierzchała