Spotkania z królową – zajęcia z matematyki

Od września uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach matematycznych w ramach programu Kreatywna szkoła – spotkania z królową. Nawet w czasie nauki zdalnej, późnym popołudniem, po skończonych lekcjach, spotykamy się w szkole i w małych grupach zgłębiamy tajniki matematyczne oraz praktyczne zadania inżynieryjne. Uczniowie dokonują pomiarów ścian, wyliczają ilość farby niezbędnej do ich pomalowania, pieką ciasto, wyliczają kalorie, robią zdrową sałatkę przeliczając gramaturę składników, dokonują pomiarów niezakręconej, zużytej podczas mycia zębów wody czy szukają oszczędności w zużywanej w domostwach ilości wody. Praktyczne zadania przynoszą dużo frajdy i solidną dawkę wiedzy o świecie. Wyniki pracy bywają sporym zaskoczeniem dla młodych badaczy, jak chociażby informacja, że do wyprodukowania jednego t-shirta potrzebne jest aż  2700 litrów wody! Przed nami jeszcze wiele ciekawych wyzwań i zadań, dzięki którym wspólnie odkryjemy zastosowanie matematyki w naszym codziennym życiu.

Monika Morel