W dniach 10-14 marca po raz czwarty w naszej szkole pani Monika Gil oraz pani Monika Morel zorganizowały Tydzień Popularyzacji Nauki. W tym roku hasłem przewodnim były „Zagadki naszego ciała”. Wszelkie atrakcje, które odbywały się przez cały tydzień, krążyły wokół tego tematu.

Pierwszego dnia odbył się Szkolny Turniej Wiedzy. Reprezentanci klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w różnych kategoriach. Zgromadzone na widowni klasy dopingowały swoich zawodników oraz dodawały otuchy przeciwnikom. Zwycięzcy wspólnie spędzą czas w PIXEL XL, a są to kl. 4b, kl. 6c oraz klasa 7c – GRATULUJEMY!!! 

Kolejnym punktem harmonogramu była prelekcja mamy naszych uczniów, pani Małgorzaty Klucz–Dąbrowskiej „Fizjoterapia w pigułce”, która znakomicie wpisywała się w temat przewodni tegorocznego Tygodnia Popularyzacji Nauki. Pani Małgorzata przeprowadziła nas przez historię powstania, rozwój, jak również znaczenia fizjoterapii od najmłodszych po tych starszych. To, czym zajmuje się na co dzień, świadczy o jej wielkim sercu i ogromnej odwadze! 

Trzeciego dnia Tygodnia Popularyzacji Nauki odbył się występ iluzjonisty, pana Kacpra Mysiorka. Oprócz sztuczek, w których się specjalizuje, pokazał manipulacje towarzyszące nam w codziennym życiu. Niektóre zaskoczyły nawet najbystrzejszych. Wizyta i umiejętności pana Kacpra wzbudziły ogrom radości wśród naszych uczniów! Tego dnia dobiegły końca konkursy odbywające się na terenie szkoły organizowane z okazji Tygodnia Popularyzacji Nauki. Uczniowie z roku na rok podnoszą poprzeczkę i wybór zwycięzców jest coraz trudniejszy. Ich prace świadczą o ogromnym zaangażowaniu, nieograniczonej wyobraźni oraz wielkiej staranności, z jaką podchodzą do zadań! Z radością informujemy, że konkurs „CO SIEDZI W MOJEJ GŁOWIE?” wygrała kl. 2b! Nagrodą jest wspólne wyjście do sali zabaw! Zwycięzcy konkursów indywidualnych otrzymali nagrody rzeczowe, które ściśle związane są z fizyką 😉

Czwartego dnia prelekcję pt. „Zagadki ludzkiego ciała” dla klas 7. i 8. poprowadził dr n. med. Tomasz Ilczuk, patomorfolog, który zna każdy zakamarek ludzkiego ciała. Dodatkowo jest świetnym pedagogiem, którego uczniowie uwielbiają – naszym również skradł serca, bo pytań nie było końca i gdyby nie ograniczenia czasowe, pewnie siedzielibyśmy w auli do dziś. Tego samego dnia klasy młodsze miały przyjemność wysłuchania wykładu naszej nauczycielki biologii, pani Bożeny Kośki pt. „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, która w sposób bardzo ciekawy przekazała uczniom, jak powinniśmy dbać o swoje zdrowie i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu profilaktyka. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach inni nauczyciele odważą się wystąpić na scenie Sali Widowiskowej i podzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami lub zainteresowaniami. Uczniowie bardzo cenią sobie takie wystąpienia. 

14 marca odbyła się w naszej szkole czwarta edycja Wielkiego Gminnego Turnieju Wiedzy. W tym roku zgłosiło się aż pięć szkół z terenu naszej gminy: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach, BIG BEN Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa imienia gen. Władysława Andersa, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dużym, Szkoła Podstawowa im. prof. Jadwigi Kobendzy w Koczargach Starych oraz Szkoła Podstawowa im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zielonkach-Parceli. Na początku tygodnia wszystkie zgłoszone szkoły wzięły udział w rozgrywkach szkolnych i najlepsza klasa z danej placówki została zaproszona do udziału w finale. Każdą z nich reprezentowały trzy wybrane osoby, które miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w takich kategoriach jak wiedza o języku, motoryzacja, matematyka, wiedza o społeczeństwie, flagi, przyroda, geografia, sport czy język angielski. Uczestnicy finału musieli opracować taktykę, by pokonać przeciwników i wygrać nagrodę dla swojej klasy. Dodatkowo uczyli się, czym jest zdrowa rywalizacja oraz zasady fair play. Zgromadzone na widowni klasy mogły dopingować swoich zawodników, ale również służyć pomocą podczas korzystania z kół ratunkowych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w Wielkim Gminnym Turnieju Wiedzy zwyciężył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dużym – SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! W nagrodę reprezentanci zdobyli dla siebie balansującą zabawkę, dla szkoły puchar przechodni dla gminnych mistrzów wiedzy, który przez najbliższy rok będzie ozdobą i pamiątką, a dla klasy wspólne wyjście na Niewidzialną Wystawę. Całe wydarzenie było niezwykle emocjonujące! Dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie! 

14 marca Wieczorem Naukowym zakończyliśmy Tydzień Popularyzacji Nauki. Nasze doroczne spotkanie rozpoczęliśmy od wykładu, który w tym roku poprowadził pan Sławomir Jemielity. Wytłumaczył nam, „Skąd wzięły się pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani?”  Po spotkaniu w auli Domu Kultury Stare Babice mogliśmy udać się do przygotowanych Laboratoriów Wiedzy, które jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Największe emocje zawsze budzą pająki, bez których nie wyobrażamy już sobie Wieczoru Naukowego. Pan Krzysztof Walencki i Jego pająki towarzyszą nam od pierwszej edycji i jesteśmy mu za to ogromnie wdzięczni! W tym roku debiut maiło Laboratorium Medyczne i okazało się, że zyskało ogromną sympatię naszych gości. Mogliśmy w nim udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, dokonać różnych pomiarów naszego ciała oraz skontrolować swoje ciśnienie krwi. Dodatkowo były rozłożone modele naszych ciał, gdzie mogliśmy poznać ich szczegółową budowę. Laboratorium Fizyczne pozwalało rozświetlić żarówki niepodłączone do źródła prądu, zaobserwować rozchodzenie się różnych fal oraz wykonać wiele doświadczeń z różnych działów fizyki. Kwestią, którą należy poruszyć jest to, że prawie wszystkie przygotowane stanowiska w Laboratorium Fizycznym to były prace naszych uczniów oraz absolwentów! Co roku najwięcej osób odwiedza Laboratorium Robotyczne i wcale nas ten fakt nie dziwi. Obserwacja świata wirtualnego nie należy do naszej codzienności, a próba manipulowania nim musi być bardzo interesująca. Laboratorium Matematyczno–Przyrodnicze zachęcało do ruchu. Można było w nim skontrolować nasze zapotrzebowanie energetyczne oraz sprawdzić na własnym ciele, ile wysiłku trzeba włożyć, żeby spalić kalorie, których dostarczamy sobie po spożyciu np. cukierka. W Laboratorium Plastyczno–Sensorycznym ścieżka sensoryczna, ciecz nienewtonowska czy wykonanie gniotków to tylko kilka atrakcji, których mogliśmy tam doświadczyć. A w międzyczasie można było wziąć udział w rodzinnych poszukiwaniach łamigłówek ukrytych na terenie szkoły. Zaszczytem było Was gościć! Czujcie się zaproszeni na kolejne edycje!

Dziękujemy sponsorom, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zielonkach–Parceli, która sfinansowała wszystkie atrakcje i nagrody w konkursach szkolnych, Wójtowi Gminy Stare Babice Sławomirowi Sumce za objęcie wydarzenia Patronatem Honorowym i zasponsorowanie nagrody dla zwycięzców Gminnego Turnieju Wiedzy oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Tygodnia Popularyzacji Nauki 2025. Podziękowania również kierujemy do naszego ulubionego Domu Kultury, który zawsze nas wspiera i służy pomocą. Dziękujemy Szkolnemu Klubowi Wolontariatu i wszystkim asystentom, którzy ten wieczór postanowili spędzić w szkole! Okazuje się, że warto organizować tego typu wydarzenia, dlatego przygotowania do kolejnej edycji już zaczęły kiełkować. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia dostępnych w galerii:

https://zielonkiparcela-my.sharepoint.com/personal/mgi_office_szkola-zielonki_pl/_layouts/15/onedrive.aspx?e=5%3Ac24a8af9a10f4e7683b2a28501d5041b&sharingv2=true&fromShare=true&at=9&CID=2d75f5d5%2D1d6e%2D4d49%2D9e36%2Dd5a3cff94c65&id=%2Fpersonal%2Fmgi%5Foffice%5Fszkola%2Dzielonki%5Fpl%2FDocuments%2FTydzień%20Popularyzacji%20Nauki%202025%20%2D%20strona%20szkoły&FolderCTID=0x01200049022C9AF105CA4FAEE755F516F10013&view=0