26 października 2022r uczniowie klas 3c i 3d pojechali do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach pod hasłem „ Jak pięknie się różnić?” Podczas warsztatów  uczniowie  uczestniczyli  w zabawach, dzięki którym swobodniej poczuli  się w swojej grupie. Zabawy te pozwoliły uczestnikom uzmysłowić sobie, co jest w nich mocne, co w sobie lubią oraz czym chcą się dzielić z innymi. Poznali  też historię Frani, która uczyła  się radzić sobie z nieśmiałością i szukała  przyjaciół.

W czasie pobytu w muzeum dzieci bawiły się w detektywów, którzy mieli za zadanie wejść na wystawę, by tam rozwiązywać zagadki związane z tematem różnorodności. Cofnęliśmy się też w przeszłość odbywając spacer po ulicy Senatorskiej  oraz odwiedzając dworzec kolejowy sprzed 100lat. Na zakończenie warsztatów uczniowie dostali drewniane ludziki, które dzięki ich  twórczej pracy stały się kolorowe i różnorodne. Swoje malarskie dzieła nasi uczniowie zabrali do domu jako wspaniałą pamiątkę z muzeum.

Udział w warsztatach pozwolił uczniom klas trzecich zrozumieć, że chociaż różnimy się wyglądem, charakterem to jednak w wielu kwestiach jesteśmy tacy sami. Po warsztatach była dłuższa chwila na zwiedzanie wystaw tematycznych zgromadzonych w muzeum. Udział w tych warsztatach pozwolił naszym uczniom bardziej zrozumieć znaczenie takich słów jak przyjaciele, tolerancja, integracja, współpraca czy  różnorodność.  

Urszula Kałasz