31 stycznia 2023r. uczniowie klas 3d i 3 c kolejny już raz odwiedzili Centrum Edukacji Technicznej „ Pinokio” w Słomczynie. Celem tej wizyty był udział w warsztatach podczas, których dzieci poznały proces produkcji sklejki, zdobyły wiadomości o drewnie i jego obróbce oraz wykonały zupełnie samodzielnie prawdziwe zegary. Gdy dotarliśmy do na miejsce bardzo serdecznie powitała  nas Pani Beata- organizatorka warsztatów.  Następnie zaprowadziła nas do szatni i poinformowała o przebiegu warsztatów, które podzielone były na 4 części. Pierwsza część to wiadomości teoretyczne dotyczące obróbki drewna oraz procesu powstawania sklejki. Potem była część praktyczna- najciekawsza. Pod czujnym okiem pana Michała i pani Beaty dzieci samodzielnie robiły zegary. Przycierały boki deseczek papierem ściernym, łączyły poszczególne elementy klejem i kołkami. Samodzielnie przygotowały tarczę zegara i  montowały element napędzający wskazówki. Praca przy budowaniu zegara była bardzo ciekawa i pasjonująca. Dzieci wykazały się olbrzymią aktywności i zaangażowanie, pomagały sobie wzajemnie i wspólnie sobie doradzały. Gdy zegary były gotowe wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i dumne ze swojego dzieła. Następna część warsztatów była smaczna i bardzo radosna. Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego pieczenia kiełbasek w olbrzymim ognisku. Z apetytem zajadaliśmy kiełbaski z keczupem i pysznym chlebem. A rozgrzewaliśmy się smaczną herbatką. Po doskonałym posiłku niektóre dzieci dokonały zakupów w „ Drewnianym sklepiku”. Ostatnia część warsztatów była wesoła i bardzo ruchliwa. Pani Beata zaprosiła wszystkich do kilku zabaw podczas których mogliśmy się poruszać, rozgrzać i spalić kalorie nagromadzone podczas posiłku. Nawet uczyliśmy się tańczyć walczyka do piosenki „ U zegarmistrza”. Czas w pracowitej i miłej atmosferze upłynął nam bardzo szybko i trzeba było wrócić do szkoły.  Może w następnym roku szkolnym uda się jeszcze raz odwiedzić stolarnię „ Pinokio”.

Urszula Kałasz