Masz prawo żyć, masz prawo być sobą
Masz prawo czuć się bezpiecznie, wolną być osobą
Masz prawo kochać i kochanym być
Nie można Cię krzywdzić, poniżać i bić

Masz prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można Cię zmuszać do uczynków złych
Masz prawo śnić, masz prawo być inny
Możesz być słabszy lecz nie czuć się winny

Masz prawo śpiewać głośno kiedy chcesz
Masz prawo płakać cicho, gdy Ci źle.

https://liblink.pl/NZQMmLBk6c

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest drugim dniem w roku, kiedy dzieci mają swoje święto. 20 listopada 31 lat temu została podpisana Konwencja o Prawach Dziecka. Jest to dokument, który szczególną troską otacza dzieci, gwarantując im prawa i przywileje. Posłuchajcie co na ten temat mają do powiedzenia Natalia Rylska i Franek Radliński w podcaście przygotowanym przez Jakuba Bełdygę:
Prawa dziecka – podcast

„Dziecka prawa poważna sprawa, dziecka prawa to nie zabawa…” dlatego też z okazji tego święta Wolontariusze działający w Młodzieżowym Kole Wolontariatu w naszej szkole przygotowali prezentacje przybliżające wszystkim uczniom ich prawa wynikające z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.


Prezentacja dla uczniów kl. 0-3 pt. „Dzień Praw Dziecka” przygotowana przez Arinę Guzanovą i Zuzannę Hałdaś:

Prawa dziecka dla klas 1-3

Prezentacja dla uczniów kl. 4-6 pt. „Prawa Dziecka” przygotowana przez Gabrysię Kwiatek i Natalię Napiórkowską”:

Prawa Dziecka dla klas 4-6

Prezentacja dla uczniów kl. 7-8 pt. „Jakie prawa mają dzieci” przygotowana przez Franka Radlińskiego i Huberta Wyszeckiego:

Prawa Dziecka dla klas 7-8

Dodatkowo specjalnie na ten dzień nauczyciele odszukali swoje pamiątki z okresu dzieciństwa i podzielili się wspomnieniami z uczniami:

Prawa Dziecka od nauczycieli

Kochani, pamiętajcie jednak, że tak jak Wy macie swoje prawa, tak takie same prawa mają Wasi koledzy i koleżanki. Korzystajcie ze swoich przywilejów nie raniąc przy tym innych. Nie zapominajcie również, że oprócz praw macie także obowiązki, z których musicie się wywiązywać zarówno w domu, jak i w szkole.