W dniach 22-26 listopada w naszej szkole miał miejsce Tydzień Zdrowego Żywienia. Pierwszego dnia poznaliśmy Polaka który odkrył witaminę oraz jej właściwości – Kazimierza Funka. W klasach I-III uczniowie tworzyli plakaty informujące o związkach mineralnych i witaminach, które są niezbędne dla naszego zdrowia. W świetlicy dzieci uczyły się jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, co warto jeść i dlaczego, ile pić wody, jakie tłuszcze wybierać a których lepiej unikać. Przez kilka dni gromadziliśmy opakowania po produktach, które najczęściej spożywamy i na podstawie tabeli umieszczonych na nich, dzieci obliczały ilość cukru zawartego w danym pożywieniu. Tworzyliśmy plakaty z napojami informujące ile łyżeczek cukru jest                 w konkretnych jogurtach pitnych, sokach, wodach smakowych i popularnych napojach kolorowych. Uczyliśmy się czytać składy słodyczy oraz produktów śniadaniowych. Szokujące dla wielu było to, że w niektórych z nich nie ma nic co można nazwać żywnością.

W kolejnych dniach odbyły się mini warsztaty „Wiem co jem?”, których celem było uświadomienie dzieciom co zawierają popularne i lubiane produkty takie jak: chipsy, nutella, cola, energetyki, cukierki, słodkie jogurty i serki. W trakcie warsztatów uczniowie mogli dowiedzieć się jaki wpływ na nasze zdrowie ma cukier oraz niektóre konserwanty i składniki dodawane do żywności. Na jednym z korytarzy znajdowała się mini ekspozycja ukazująca nam ile tłuszczu mają chipsy, ile barwników jest w cukierkach, co to jest błękit brylantowy i czy na pewno bezpieczne jest spożywanie go. Każdego dnia uczniowie mogli samodzielnie sprawdzić ile jest cukru w danym produkcie i odmierzyć tę ilość łyżeczkami.

W takcie tego tygodnia uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym  „Warzywa i owoce mają super moce”, którego laureatkami zostały: Helena Paciorkowska 1b, Iga Krysztoforska 2c, Kornelia Maślanka 1b.Wybór prac był dla organizatorów trudny, ponieważ zarówno walory artystyczne jak i twórcze hasła promujące owoce i warzywa były na wysokim poziomie. Dlatego zostały wyróżnione dodatkowo dwie prace autorstwa Korneli Dudy z klasy 3c oraz Amelia Małczyk – uczennicy klasy 2a.

Klasy starsze zostały zaproszone do wyzwania polegającego na nagraniu filmiku, na którym przygotowują zdrowy posiłek, a następnie konsumują powstałe danie J

Wszystkim uczestnikom konkursu i wyzwania serdecznie gratulujemy.

Na lekcjach języka angielskiego dzieci utrwalały nazwy warzyw i owoców.     W trakcie muzyki uczyły się witaminowych piosenek a na matematyce rozwiązywały zadania polegające na obliczeniu ilości cukru w żywności.

Pod koniec Tygodnia Zdrowego Żywienia uczniowie mieli okazję spalić zbędne kalorie w szkolnej Strefie Spalania, którą przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Każdy uczeń, który w piątek zaprezentował swoje zdrowe śniadanko –  bez cukru, mógł otrzymać dodatkowy punkt z zachowania za udział w wydarzeniu.

Wszystkim Uczniom i Nauczycielom dziękuję za udział w tym wydarzeniu.       I mam nadzieję, że to czego nauczyliśmy się przez ten tydzień zostanie z nami już na długo.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Joanna Barska